Teams

To access class activities, homework, announcements and more, go to Schoology.

 Team 7A
Andrea Dwenger
Math
Laura Meyer
Social Studies
Amanda Utynek
Science
Becky Dolinko
LBS
Laura Rinkenberger
Reading
Katey Rish
Writing
Maggie Sacksteder
LBS
   

 Team 7B
Kate Culligan
Social Studies
Maureen Kirby
LBS
Katie Linehan
Reading
Pete Ower
Science
Eric Senne
Writing
Dawn Taylor
Math
Grace Goodman
LBS
   

 Team 7C
Christian Brady
Math
Wendy Godsell
LBS
Kelle Leiner
Reading
Kelsey Lopez
Social Studies
Jodi Macauley
Writing
George Nelson
Science
Jamie Knuth
LBS
   

7th Grade Teachers
Brian Chapp
Math/Science/Social Studies
Hanna Davis
Reading/Writing/Social Studies



 Team 8A
Michele de St. Aubin
Math
Stephanie Deininger
Writing
Nicole Peters
LBS
Paul Harper
Science
Michael Larsen
Social Studies
Jenny Rosene
Reading
Ashley Adams
LBS
   

 Team 8B
Debbie Clark
Science
Cherie Einum
Reading
Michael Papahronis
Writing
Valeriya Slutskaya
LBS
Jonathan Rennels
Social Studies
Jennifer Wood
Math
Heather Brunner
LBS
   

 Team 8C
Stephen Boeckman
Writing
Sarah Cortesi
Reading
Deborah Kim
LBS
Beth Kalish
Social Studies
Stephanie Rubinstein
Math
Kristen Cofoid
Science
Silvia Sukenic
LBS
   

Student Services
Edyta Debkowska
LBS
Samantha Crisp
ELL
Taylor Parks
LBS
Nicola Kiela
Social Worker
Nikki Powell
Social Worker
Zoe Miller-Lee
Speech Language Pathologist
Harriet Rawls
Psychologist
Cathy Marlas
Social Worker
Kim Picton
Speech Language Pathologist
Julie Nesheim
Psychologist
Lisa Raher
LBS
Silvia Sukenic
LBS
Stefanos Apostopolous
Adaptive PE
Cat Ruiz
OT


Technology, Differentiation, & Library Media Service
Jill Forti
7th Technology Integration Specialist
Cheri Bridge
8th Technology Integration Specialist
Daphna Neirick
Library Information Specialist
Mary Kate Lubawski
7th Differentiation
Erin Schwarz
8th Differentiation

Brian Raith
Technology Support Technician
Juliet Barchman
LC Parapro
 

World Languages
Laura Polese
Spanish
Danielle Green
Spanish
Brenda Hsu
Mandarin
Erin Kaminisky
German
Mary Koenigsknecht
Spanish
Kelly Shoemaker
Latin
Tara Vlasic
French



Physical Education
Josh Andrews
PE
Alicia Retzinger
PE
Kaleen Churchill
PE
Lisa (Pride) Hodges
Health
Matt Malarski
PE


Related Arts
Krystina Andreoli
Music
Melanie Angarone
Visual Arts
Dinah Barthelmess
Drama
Alex Blomarz
Band
Ann Dufek
Band
Ethan Kohring
Chorus
Steve Layne
Technology Applications
Paige Lunde
Drawing/ Painting
Elisabeth Owens
Orchestra
Eric Willson
Photography

 

Accelerated/NT Math
Michael Huynh
Accelerated Math
Jon Lepeska
7th New Trier Math
Aimee Hart
8th New Trier Math


Website by SchoolMessenger Presence. © 2021 Intrado Corporation. All rights reserved.