Teams

To access class activities, homework, announcements and more, go to Schoology.

 Team 7A
Andrea Dwenger
Math
Christopher Korinek
Social Studies
Val Moroz
Science
Kathy Pollard
LBS
Laura Rinkenberger
Reading
Katey Rish
Writing

 Team 7B
Kate Culligan
Social Studies
Maureeen Kirby
LBS
Katie Linehan
Reading
Pete Ower
Science
Eric Senne
Writing
Dawn Taylor
Math

 Team 7C
Wendy Godsell
LBS
Paul Harper
Science
Michael Huynh
Math & RtI Math
Kelle Leiner
Reading
Jodi Macauley
Writing
Kelsey Person
Social Studies

 Team 7/8AA
Brian Chapp
Math/Social Studies 
Vanessa Montoya
Science/Social Studies
Kathryn Neumann
Reading/Social Studies
Jennifer Wooldridge
Writing/Social Studies


 Team 8A
Michele de St. Aubin
Math
Stephanie Deininger
Writing
Hannah Deutsch
LBS
Austin Gregorcy
Science
Michael Larsen
Social Studies
Jenny Rosene
Reading

 Team 8B

Debbie Clark

Science

Cherie Einum
Reading
Aleece Ginsburg
LBS

Michael Papahronis

Writing

Jonathan Rennels
Social Studies
Jennifer Wood
Math & RtI Math

Erin Schwarz
8th DST
Homeroom

   

 Team 8C
Stephen Boeckman
Writing
Samantha Borkan
Science
Sarah Cortesi
Reading
Susan Carlson
LBS
Beth Kalish
Social Studies 
Stephanie Rubinstein
Math

Student Services

Heather Brunner
7th/8th LBS

Chelsea Halweg
Psychologist
Hilary Harvey
Social Worker

Jamie Knuth
LBS

Kristie Lukasik
7th/8th Grade LBS
Cathy Marlas
Social Worker
Michelle Mkrdichian
Psychologist
Julie Nesheim
Psychologist

Nicole Peters
LBS


Kim Picton
Speech Language
Pathologist

Elizabeth Pikes
Behavior Management
Specialist
Ally Rappaport
Speech Language
Pathologist

Maggie Sacksteder
LBS

Stephen Spellman
LBS
Douglas Wilson
ELL

Stefanos Apostopolous
Adaptive PE

   

Technology, Differentiation, & Library Media Service

Jill Forti
7th Technology Integration Specialist

Cheri Bridge
8th Technology Integration Specialist
Daphna Neirick
Library Information Specialist

Mary Kate Lubawski
7th Differentiation

Erin Schwarz
8th Differentiation


Cindy Juszczak
Technology Support Technician

Laura Karman
LC Parapro


World Languages

Amy Frederick
Spanish

Danielle Green
Spanish
Mary Koenigsknecht
Spanish

Erin Kaminisky
German

Sophie Wang
Mandarin
Kelly Shoemaker
Latin

Tara Vlasic
French




Physical Education
Josh Andrews
Athletic Director/PE
Lynn Bocinsky
PE
Kaleen Churchill
PE
Danielle Kiefner
Health
Matt Malarski
PE


Related Arts

Krystina Andreoli
Music

Dinah Barthelmess
Drama
Ann Dufek
Band

Kim Farris
Band

Rachel Frost (Vartanian)
Math of Economics/
Technology Applications
Elizabeth Hutchinson
Chorus

Paige Lunde
Drawing/ Painting

Marilynn Nelson
Visual Arts
Eric Willson
Photography

Mary Rudzinski
Orchestra

   

Accelerated/NT Math
Anne Jacobs
Accelerated Math
Jon Lepeska
7th New Trier Math
Aimee Hart
8th New Trier Math








Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.